Jak zimować maszyny leśne i rolnicze?
Wydawać by się mogło, że nieużywane maszyny leśne i rolnicze nie powinny się psuć. Nic bardziej mylnego. Przestoje eksploatacyjne mogą niekorzystnie wpływać na ich stan techniczny oraz istotnie zwiększać podatność na awarie w następnym sezonie. Nie da się ich jednak uniknąć np. zimą, kiedy to większość sprzętów nie znajduje zastosowania nawet przez kilka miesięcy. Z tego powodu po zakończeniu prac polowych, a przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto odpowiednio zabezpieczyć swoje sprzęty.
Jak przygotować maszyny leśne i rolnicze do zimy?
Jednym z filarów przygotowania maszyn leśnych i rolniczych do zimy jest ich dokładne wyczyszczenie. Zabrudzenia wnikają w części sprzętu, a to sprzyja korozji. Pozostałości po ziarnach i resztkach pożniwnych z kolei zachęcają gryzonie do przezimowania w trudno dostępnych zakamarkach pojazdów. W efekcie tego po sezonie można się spodziewać poprzegryzanych przewodów, które najczęściej kończą się niełatwymi do zdiagnozowania awariami. Do mycia maszyn leśnych i rolniczych sama woda może nie wystarczyć. Warto do tego zastosować np. środki alkaliczne lub emulgujące.
Po usunięciu zabrudzeń należy dokładnie obejrzeć maszyny. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na powłoki malarskie. Jeśli da się zauważyć pierwsze ogniska korozji, trzeba je usunąć, a sam lakier zabezpieczyć stosownymi impregnatami. Zakonserwować warto też elementy stalowe i żeliwne. Dobrym rozwiązaniem jest także uzupełnienie zbiorników paliwa i naładowanie akumulatorów. W takich maszynach jak np. kombajny i mulczery koniecznie trzeba też poluzować pasy klinowe. W ramach przygotowania do zimy należy się również zastanowić nad miejscem zimowania maszyn. Najlepiej zapewnić im schronienie przed czynnikami zewnętrznymi w garażach, budynkach gospodarczych lub pod wiatami.