Za co odpowiada rotator w maszynach leśnych i rolniczych?
Rotator, inaczej nazywany obrotnicą, to element nośny układu hydrauliki siłowej w leśnych lub rolniczych maszynach przemysłowych. Dokładniej jest to część, która łączy ramię mechaniczne z układem hydraulicznym. Jej zastosowanie umożliwia wykonywanie pełnych obrotów ramion, za pomocą których możliwe jest np. sprawne chwytanie i przenoszenie ładunków. Rotatory obracają się o 360 stopni wokół własnej osi, przez co zapewniają płynną i niemalże nieograniczoną pracę urządzeń dźwigowych. Dzięki nim można swobodnie obracać ładunkami, co znacząco usprawnia ich załadunek i rozładunek, a także wpływa na bezpieczeństwo ich transportu.
W jakich rodzajach maszyn wykorzystuje się rotatory?
Obrotnice hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu maszynach przemysłowych wykorzystywanych w rolnictwie, leśnictwie oraz branży budowlanej. Stanowią elementy chwytaków w maszynach załadowczo-rozładowczych, takich jak np. ładowarki, dźwigi, żurawie leśne czy też kruszarki. Poza tym montuje się je również w przyczepach. Najczęściej mowa o dźwigach hydraulicznych wykorzystywanych przy transportowaniu drewna, materiałów budowlanych, palet, materiałów sypkich oraz złomu.
Jakie są rodzaje rotatorów?
Dostępne na rynku rotatory hydrauliczne różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju rotatora pasującego do każdej maszyny załadowczo-rozładowczej. Tego rodzaju elementy dobiera się indywidualnie w zależności od typu maszyny przemysłowej, w której zostanie zainstalowany. Nabyć można zarówno rotatory do chwytaków, jak i szczypiec. Poza tym obrotnice dzieli się również pod względem nośności. Zakres udźwigu rotatorów hydraulicznych może się różnić nawet o kilkanaście ton. Różnice mogą dotyczyć też momentu obrotu i maksymalnego ciśnienia pracy.